אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) עיניים > עין סוכרתית - רטינופטיה סוכרתית

עין סוכרתית – מהי?


דר' אורי סגל / 11.11.12
על רטינופטיה סוכרתית ודרכי הטיפול בה
 
בשלבים המוקדמים מחלת הסכרת עלולה לפגוע ברשתית ללא פגיעה בראיה, וללא תסמינים המזהירים את החולה בסכרת שהעין נפגעה. לכן חשוב מאד להיבדק באופן סדיר על ידי רופא עיניים אף במקרים בהם אין פגיעה בראיה. בשלבים מתקדמים המחלה עלולה לגרום להפרעה בראיה שתתבטא בטשטוש הדרגתי בראיה, או ירידה פתאומית בחדות הראיה או הפרעות בשדה הראיה. לרוב הפגיעה במחלת הסוכרת הינה בשתי העיניים, אך לא תמיד באותה חומרה. סביב יום הסוכרת העולמי שחל ב-14.11, ד"ר אורי סגל מומחה לרשתית ומנתח העובד בבית חולים מאיר ובבית החולים הפרטי לעיניים עין –טל בת"א, מרחיב על רטינופטיה סוכרתית.

רטינופטיה סכרתית

מחלת הסכרת פוגעת בתפקודם של כלי הדם הקטנים. הרשתית מכילה כמות גדולה של כלי דם קטנים ומאד פגיעה לרמות סוכר שאינן מאוזנות. הפגיעה הזו ברשתית על רקע סכרת נקראת רטינופטיה סכרתית. רטינופטיה סכרתית מהווה את הסיבה העיקרית לעיוורון בעולם המערבי בקרב האוכלוסיה העובדת בני ה 25-74. בשל סיבוך משמעותי זה אנו עדים לכ - 12,000-24,000 מקרים חדשים של עיוורון בשנה בארה"ב. ברוב המקרים הסיבה לפגיעה בראיה היא היווצרות בצקת מקולרית – הצטברות נוזלים באזור המקולה (האזור ברשתית האחראי על הראייה המרכזית). בצקת מקולרית מופיעה ב 29% מהמטופלים הסובלים מסכרת יותר מ 20 שנה.
ב - 3 העשורים האחרונים, הטיפול המקובל והמאושר לשימוש ע"י ארגון הבריאות האמריקאי לבצקת מקולרית על רקע סכרת (DME) היה טיפול בלייזר לאזור המקולה. למרות שטיפול זה נמצא יעיל במחקרים קליניים, הוא לא נטול סיכונים והשיפור בחדות הראיה הוא בד"כ מינימאלי.
היעילות המוגבלת של הטיפול בלייזר הובילה חוקרים ברחבי העולם לחפש טיפולים יותר אפקטיביים. כך הוחל בפיתוח וניסוי של קבוצת תרופות, המוזרקות לעין מסוג נוגדי דלקת או כאלה שמטרתן לפעול כנגד גורמי הצמיחה של כלי דם פתולוגיים.

תרופות נוגדות דלקת

סטרואידים הם חומרים ביולוגים המופרשים באופן טבעי בגוף האדם על ידי בלוטת יותרת הכליה. פעילותם מבוססת על דיכוי של התהליך הדלקתי ובקרה על פעילות מנגנון החיסון. סטרואידים ניתנו כטיפול לבצקת מקולרית כמעט עשור, כדוגמת הזרקה לחלל הזגוגית של triamcinolone acetonide (קנלוג) שתוארה רבות בספרות הרפואית כטיפול בבצקת מקולרית על רקע סכרת.
מחקר של DRCR.net (diabetic retinopathy clinical research network) דיווח שלטיפול ארוך טווח בסטרואידים אין יתרון על פני טיפול בלייזר בבצקת מקולרית על רקע סכרת, כאשר לאורך מעקב של שנתיים הטיפול בלייזר נמצא יעיל יותר ועם פחות תופעות לוואי.
מכיוון שהטיפול בהזרקת קנלוג יכול להועיל לפחות לטווח קצר, נעשה ניסיון לחפש מתקן או חומר שמשחרר סטרואידים בשחרור איטי מתוך תקווה שכך ניתן יהיה להשפיע לאורך זמן במחלה כרונית כמו בצקת מקולרית על רקע סכרת. בין המתקנים שפותחו ניתן למצוא את ה Ozurdex, -vation , Iluvien, אשר מוזרקים לזגוגית העין, מתפרקים בהדרגה ומשחררים בשחרור איטי טיפול סטרואידי.

אופציות טיפוליות נוספות

בנוסף לטיפול בלייזר או בסטרואידים קיימים טיפולים נוספים המשתייכים לקבוצת תרופות הנקראות אנטי VEGF ומטרתן לפעול כנגד גורמי הצמיחה של כלי הדם הפתולוגיים.
החומר הגורם לצמיחת כלי הדם החולים נקרא(VEGF) Vascular Endothelial Growth Factor. זהו חומר המיוצר בגופנו, שבמצבים מסוימים מעורר צמיחת כלי-דם לא תקינים.
נמצא כי עיכוב פעולת ה-VEGF גורם לנסיגה ביצירת כלי הדם הלא תקינים. בעקבות זאת פותחו מספר תרופות החוסמות את פעילות הVEGF ועל ידי כך גורמות לנסיגה של אותם כלי דם בלתי תקינים. התרופות ניתנות בהזרקה ישירה לתוך חלל העין. טיפול זה נמצא יעיל מאוד לצורה הרטובה של ניוון מרכז הראיה הקשור לגיל (Age Related Macular Degeneration).
בין התרופות הללו ניתן למצוא את התרופה לוסנטיס (Lucentis) שאושרה כטיפול בבצקת מקולרית על רקע סכרת. תרופה זו אושרה לשימוש בארה"ב כטיפול בניוון מרכז הראיה הקשור לגיל (נמ"ג) בשנת 2006, ביוני 2010 לבצקת מקולרית על רקע חסימה ורידית ומאוגוסט 2012 גם אושרה כטיפול בבצקת מקולרית על רקע סכרת. עד כה פורסמו תוצאות מספר מחקרים שנערכו עם הלוסנטיס, אשר הוכיחו יעילות גדולה בשיפור חדות הראיה בעיניים עם בצקת מקולרית סכרתית. תרופה זו אושרה לשימוש בארץ כטיפול בניוון מרכז הראיה הקשור לגיל (נמ"ג) לפני מספר שנים ומיוני 2011 גם לבצקת מקולרית על רקע סכרת.
טיפולים נוספים במחלות רשתית הם: האבסטין, אשר רשום לטיפול בסרטן המעי הגס ובשנים האחרונות נמצא בשימוש בצורה נרחבת בהזרקות תוך עיניות.מהמחקרים שהתפרסמו עד כה, האבסטין יעיל לטיפול בבצקת מקולרית סכרתית. לאחרונה נבדק חומר נוסף VEGF Trap-Eye, אשר נמצא יעיל ובטוח לטיפול בבצקת מקולרית על רקע סכרת.
 
חולים בעלי ביטוח מושלם של קופות החולים כללית ומכבי יכולים לקבל אישור להשתתפות בעלות הטיפול בלוסנטיס, לאחר ששלושה טיפולים של אבסטין לא שיפרו את מצבם הקליני. כמו כן, ניתן לקבל השתתפות בעלות הלוסנטיס דרך ביטוחי הבריאות הפרטיים (בהתאם לפוליסה).

לסיכום, כיום יש בידינו אפשרויות טיפול יעילות מאלו שהוצעו בעבר. אנו עדים להתפתחויות וחידושים בטיפול בבצקת מקולרית על רקע סכרת ובמחלות רשתית בכלל. אנו מלאי תקווה לגבי אפשרויות הטיפול הנוכחיות ולחידושים שיתאפשרו בעתיד.

כותב המאמר הוא דר' אורי סגל מומחה לרשתית ומנתח העובד בבית חולים מאיר ובבית החולים הפרטי לעיניים עין –טל בת"א.
 
לידור גולדפינגר

תגיות: עין סוכרתית, רטינופטיה סוכרתית
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה