אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) רשלנות רפואית > רשלנות רפואית – מהי?

רשלנות רפואית – מהי? האם סתם עוד טרנד או בעיה חברתית קשה?


רפאל אלמוג / 2.1.12
באם אתם שוקלים תביעה בגין רשלנות רפואית, כדאי לפנות אל עורך דין רשלנות רפואית העוסק בתחום ולהתייעץ עימו על מנת שיעריך את סיכויי התביעה
 
הרבה מאוד אנשים נפגעים מדי שנה בשנה על ידי רשלנות רפואית מצד גורמים שונים במערכת הרפואית. במקרים רבים אותם נפגעים זכאים לפיצוי כספי אך הם אינם מודעים לכך. לפיכך, ראינו לנכון לפרט במסגרת הכתבה הבאה מתי נפגע יהיה לפיצוי כספי ? האם בכל מקרה בו יש נזק ?

רשלנות רפואית הינה חלק מדיני ננזיקין. אין לה הגדרה משל עצמה בחקיקה והיא מוגדרת חלק מעוולת הרשלנות (עוולת מסגרת הקבועה בפקודת הנזיקין). האם תהיתם מהם גבולות הרשלנות, מתי מעשה נחשב לרשלני ואימתי הוא נחשב לטעות אנוש סבירה ? התשובה היא בגוף השאלה. דיני הנזיקין מגדירים רשלנות כמצב בו האדם חורג ממתחם הסבירות של ההתנהגות האנושית. על מנת לבחון האם אדם היה רשלן כדאי להתייחס לנורמות החברתיות בחברה. כדאי לשאול את עצמינו האם אדם סביר היה נוהג כפי שנהג ואף האם הטעות שאדם זה עשה היא טעות סבירה או חריגה.

לדוגמא: נניח עורך דין מייצג את לקוחו. ניתן להניח שיתכן והוא יעשה טעויות בייצוג, יתכן שהטעויות לא יביאו לתוצאה הטובה ביותר. ניתן אף לומר שזה סביר שיעשו טעויות. אך באם הטעויות הן חורגות מגדר הסביר ובאם הטעויות גרמו לנזק גדול מאוד של האדם שהשתמש בשרות עורך הדין יתכן ויהיה ניתן לקבל פיצוי מחברת הביטוח שמבטחת את עורך הדין או מעורך הדין עצמו. כך גם במקרה רשלנות רפואית. באם נוצר מצב שבו רופא עשה טעות שסביר שרופאים אחרים היו עושים כמוה, אם בשל העובדה הפשוטה שבאותו הזמן לא היה סיבה לחשוב שישנה סכנה לנזק, ואם בשל העובדה שהנזק לא היה צפוי, ניתן יהיה לומר שהוא לא התרשל. לעומת זאת אם את הטעות שעשה ניתן היה למנוע בנקל, והיו לו אפשרויות בהן לא נקט והיה צריך לנקוט אז יהיה ניתן לומר שהרופא התרשל או במילים אחרות חרג מגדר ה"רופא הסביר".

ישנן דוגמאות רבות למקרים של רשלנות רפואית בפסיקה. רוב הדוגמאות הן דווקא בתחום ההיריון והלידה, כגון רשלנות רפואית שנגרמה בשל אי מתן אבחנה בזמן, אי ביצוע בדיקות שמתבקש היה לבצען, פענוח שגוי של בסקיות (כגון פענוח שגוי של סקירת מערכות), רשלנות רפואית בניתוחים, ועוד. יתכנו מקרים של רשלנות בהם רופא עשה טעות אנוש והשאיר מכשירים בגוף המטופלים. יתכן גם שהרשלנות לא תתגלה לעולם. וכאן נכנס יסוד הנזק. טיפולים רשלניים מתרחשים כל הזמן ולעיתים רק כאשר נוצר נזק שהיה ניתן למנוע אלמא ההתרשלות, קמה עילה לתביעה.

חשוב לציין שבמקרה של רופא ומטופל על הרופא חלה חובת זהירות. חובת הזהירות חלה מעצם כך שהרופא הוא בעל הניסיון והמידע, והחולה בעצם נסמך עליו ועל כישוריו. על פי חובת הזהירות הרופא צריך לדווח לחולה על סיכונים אפשריים, לבצע את כל הבדיקות הנחוצות ולהתחשב בעבר הרפואי של החולה, בהיותו שייך, אם שייך לקבוצת סיכון, לבצע רישום מדויק וכדומה. באם דבר מזה לא התנהל ונגרם נזק יהיה ניתן לתבוע בגין רשלנות רפואית.

דוגמא אחת לפסק דין בגין רשלנות רפואית הוא ע"א 5681/93 קופת חולים של ההסתדרות הכללית של העובדים בארץ ישראל נ’ פנינה ידיד.

בפסק דין הנ"ל התובעת ביקרה במרפאת פוריות. הרופאים המליצו לתובעת לבצע לפרוסקופיה- זוהי בדיקה שמבוצעת על ידי חיתוך חתכים קטנים בדופן הבטן וביצוע ניתוח בפיקוח מצלמה. לתובעת נאמר כי חצוצרותיה סתומות. הרופא בקופת חולים של ההסתדרות הכללית טען שלא מדובר בחסימה של החצוצרות והמליץ על טיפול אחר. התובעת עדיין לא הצליחה להיכנס להיריון ועל כן הרופא ביצע צילום של רחמה. בעקבות הצילום התובעת חלתה בדלקת בקרום העוטף את חלל הבטן ונאלצו לכרות את רחמה.

ישנם מקרים רבים שבו נגרם נזק בלתי הפיך לחולה. באם אתם שוקלים תביעה בגין רשלנות רפואית, כדאי לפנות אל עורך דין רשלנות רפואית העוסק בתחום ולהתייעץ עימו על מנת שיעריך את סיכויי התביעה.

אין לראות באמור כחוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ. האמור הינו לצורכי מידע כללי בלבד.


תגיות: רשלנות רפואית
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה