אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים >

אין לך כסף, מתביישת ללכת לטיפול?למה כן ללכת לטיפול, ולמה לא

מישהי צלצלה אלי לפני כמה ימים וביקשה להפגש איתי בדחיפות. קבענו להפגש למחרת בבוקר, אך באותו הערב היא צלצלה וביטלה את הפגישה. לאחר שהתקף החרדה ממנו סבלה קצת נרגע שבו ועלו בה הספקות לגבי כדאיות התהליך הטיפולי.את אותם הספקות אני פוגשת שוב ושוב אצל אנשים שמתחילים תהליך או שמתלבטים אם להתחיל אותו, ורציתי להאיר כמה נקודות שאולי יעזרו למתלבטים.

השיקול הכספי

עלות חודשית של טיפול נפשי או ליווי רוחני יכולה לנוע בין 500 ל- 2,000 שח לחודש – יקר בהחלט. לדעתי המחיר לא רק כדאי, אלא אף מחזיר את עצמו, ואפילו די מהר. לדוגמא:

· בדעתה של אחת התלמידות שלי עלה כבר בפגישה הראשונה רעיון להכנסה חודשית נוספת. כבר מהשבוע הראשון לתהליך היא הרוויחה יותר כסף, שלא רק שהחזיר לה את עלות הטיפול החודשי, אלא שעוד נשאר לה 'עודף'.

· מישהו שסגר מינוס של 18,000 שח כבר בחודש הראשון לטיפול.

· על דרך השלילה – כשהטיפול עסק בגמילה מהתמכרות לקניות ולבזבוזים - הטיפול עצר את אותה ההתמכרות, ועלות הטיפול היתה נמוכה בהרבה מכל אותם הכספים שהוצאו לחינם. בהמשך אותה האשה לא רק שהפסיקה לבזבז אלא אף התחילה לחסוך – לראשונה בחייה.

תלות במטפל

לפעמים אנשים פוחדים לפתח תלות במטפל.
מצב כזה מתרחש לפעמים, אך חשוב לציין שמטפל שמאפשר מצב שכזה הוא מטפל גרוע!!! (לפחות לעניות דעתי)
תפקידו של מטפל טוב הוא לתת הכוונה, עידוד וחיזוק, ובשום אופן לא לעודד תלות או חולשה של המטופל.
מטפל טוב רואה את המטופל כאדם בוגר, עצמאי ומתפקד, והוא תומך בו ומעודד אותו להמשיך ולהשאר כזה בתחומים שבהם הוא טוב, או להגיע למצב כזה בתחומים החיים שאותם הוא מעוניין לשפר.
מטפל טוב, כמו אמא טובה, מעודד עצמאות ומקל על היציאה מ'הבית'. הוא מלמד את המטופל לעוף כדי שיוכל 'לעזור את הקן'. (אפשר אפילו להגיד שמטרתו של התהליך הוא סיומו. שהמטפל רוצה להגיע למצב שלמטופל אין עוד צורך בו.)

חשוב בהקשר הזה לציין את ההבדל שבין תלות באדם ובין תלות בדברים כדוגמת אוויר, מים או מזון. אם לא ננשום, נשתה ונאכל אנחנו נמות. לעומת זאת, אם נאבד אנשים שקרובים לנו, אולי נרצה למות או נרגיש שאנחנו מתים, אך נוכל בהחלט להמשיך ולחיות – ורובנו אכן עושים זאת.

התלות במטפל או במדריך רוחני אינה תלות, אם כן, אלא היא יותר צורך. אין מדובר בתלות באוויר, במים או באוכל, אלא במשהו שיותר דומה לצורך שלנו בחברה, או לרווח העצום שאנחנו יכולים להפיק מלימוד – באמצעות ספרים, קורסים ו/או סדנאות.
היתרון של המטפל ושל התהליך הטיפולי הוא במקצועיות ובמחויבות – כאשר פעם בשבוע אני נפגשת עם אדם מיומן ומקצועי, וביחד אנחנו בוחנים את החיים שלי ורואים במה ניתן לקדם אותם. להבדיל מפגישה עם חברים – בפגישה טיפולית אין הדדיות ואין 'לא נעים', וכל תשומת הלב מוקדשת למטופל, ולהבדיל מספר או מקורס לימודי – הידע מיושם באופן ישיר לחיים הפרטיים שלי.

להראות טוב מול להרגיש טוב

הרבה פעמים אני מציבה אנשים בפני ברירה – הם יכולים או להראות טוב או להרגיש טוב. ותכופות, אכן, זו הבחירה שעומדת בפנינו, כאשר, לפחות בטווח הקצר, אין לי את האפשרות גם להראות טוב וגם להרגיש טוב. במה היית את בוחרת?
לדעתי, הסיכוי היחיד שיש לנו לאושר כרוך במימוש עצמי. אדם שאינו מגשים את עצמו לא יהיה מסוגל להיות מאושר, ומי שמרגישה מוגשמת בתחום כלשהי בחייה יודעת כמה אושר, כוח ושמחה מביאה לנו אותה הגשמה.
תהליך טיפולי, גם אם אינו 'נראה טוב' עוזר לנו להרגיש טוב, ומהר! תהליך כזה הוא הדרך המהירה, הקלה והפשוטה ביותר שאני מכירה להגיע למימוש עצמי. תהליך כזה חוסך לנו הרבה שגיאות והרבה זמן, ומכאן – הרבה סבל והרבה כסף, ומאפשר שיפור ניכר באיכות החיים.
 
לסיכום
טיפול או ליווי מקצועי לחיים אינם בגדר הכרח. הרבה אנשים חיים בלעדיהם, ואולי אפילו חיים טוב.
יחד עם זאת, ליווי שכזה חוסך לנו סבל רב, ומאפשר לנו את האושר הגדול של מימוש עצמי מלא.
אותה פגישה של פעם בשבוע עם עצמי ביחד עם אדם נוסף מביאה אותי קרוב יותר לאיפה שאני רוצה ויכולה להיות בחיי.

עצה

אם בכל זאת נשאר ספק, ובכל מקרה עדיף לדעתי בתחילת כל תהליך, לקבוע מראש מספר מסויים של פגישות (3-4 פגישות) ואז לבדוק אם עצמנו :

· האם אני מרגישה שהיתה תועלת בפגישות?

· האם אני מרגישה שהתועלת היתה שווה את הכסף?

· האם ראיתי שיפור או שינוי חיובי כלשהו בחיי?

· האם אני מרוצה מעוצמת השיפור?

ואז לקבוע אם מעוניינים להמשיך.

כך גם אפשר להגביל מראש את העלות הכספית, וגם להמנע ממצב של תלות – משום שמלכתחילה יודעים שמדובר במספר פגישות בלבד.
 

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה