אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים >

מחלות 'טובות' ומחלות 'רעות'


פברואר 2008
למה לפעמים מחלות זה טוב...

מחלות טובות ומחלות רעות

בחיי היומיום אנחנו מתעצבנים או נבהלים כשאנחנו חולים. המחלה משבשת את התכנונים שלנו וגורמת לנו להרגיש רע.

בהתאם לאמונה ש'הכל לטובה', הייתי רוצה להציע שגם את המחלות ניתן לראות באותו האופן, ואפילו לסווג אותן לשתיים – מחלות המצביעות על כך שאני נמצאת במקום שאינו נכון עבורי, ומחלות של התנקות.

מחלות של התנקות

מסורות רוחניות רבות רואות את המחלה הגופנית כסוג של התנקות.

אם נשים לב, אחרי שאנחנו עוברים זעזוע גדול, משבר, טראומה, או חוויה רגשית מאוד, אנחנו נוטים תכופות להיות חולים.

הדבר יכול לקרות גם אחרי ארוע שהוא, לכאורה, טוב, כמו טיול, חופשה, או קורס שהיה משמעותי עבורינו.

הנקודה המשמעותית היא שעברנו חוויה ששינתה אותנו, ואז, כדי להתאזן מחדש, הגוף לוקח לעצמו פרק זמן של מנוחה, ולפרק הזמן הזה אנחנו קוראים 'מחלה'.

כך, בזמן שאנחנו שוכבים במיטה ונחים יש לנו זמן גם לעבד ברמה הרגשית והמנטלית את מה שעברנו, על הכאב, הפחד ו/או הכעס שהיו כרוכים בו.

אם נשים לב, נוכל תכופות להרגיש את אותם מטענים רגשיים עוזבים את הגוף שלנו, ואולי נוכל להבחין במשהו שהוא אחר בהוויה ובחוויה הכללית שלנו לאחר שהתאוששנו מה'מחלה'.

מחלות מאותתות

לא סתם המחלות נחשבות לדבר 'רע'. גם אם לעתים המחלה הינה פסק זמן לצרכי ניקוי, כמו שינה או מקלחת, בדרך כלל המחלה באה לאותת לנו שדבר מה בחיינו אינו כשורה – ברמה הפיזית, המנטלית או הרוחנית.

אחת הראשונות והבולטות מהאנשים שהלכו בכיוון הזה היא, כמובן, לואיז היי, שכתבה אינדקס ('רפא את גופך'), המצביע על הכיוון הכללי אליו 'מאותתת' המחלה או הסימפטום.

בדרך כלל אנחנו אמורים לשים לב לגוף שלנו, לרגשות שלנו, למחשבות שלנו ולאמונות שלנו, ולוודא שאנחנו מקבלים מספיק אהבה, מגע, מזון בריא, אוויר נקי, מנוחה, שקט, שלווה, שמחה, פעילות גופנית, בטחון והערכה.

בדרך כלל אנחנו גם לא עושים זאת.

ואז יש לגוף כל מיני דרכים לאותת לנו על כך. מחלות וסימפטומים שונים באים להזכיר לנו לנוח, לאכול, לשחק, להנות, להפגש עם אנשים, וכד'.

התגובה הנפוצה שלנו היא 'לכבות את האזעקה' (באמצעות נטילת משככי כאבים, לדוגמא), ולהמשיך לנסוע ברכב למרות שהנורית האדומה דולקת – במקום ללכת למוסך, לברר מה התקלה ולתקן אותה. (הביקור אצל הרופא מתברר בדרך כלל כבלתי יעיל לצורך תיקון הקלקול, וזאת משום שהרופאים נותנים לנו בדרך כלל 'תרופות' שאינן מרפאות, אלא רק הורגות את הסימפטומים. הם עוזרים לנו להפסיק את הכאב, אבל לא עוזרים לנו להיות בריאים.)

הבעיה עם אופן התנהלות שכזה היא שאחר כך אנחנו מקבלים את החשבון 'עם ריבית'. הסימפטומים מחריפים והופכים ל'בעיה', ואולי אפילו ל'מחלה', ואיכות החיים שלנו ממשיכה לרדת – אם לא פתרנו את הבעיה הרגשית או המנטלית שיצרה את הסימפטום הפיזי או הרגשי מלכתחילה, הוא מחריף והופך לבעיה פיזית.

ולסיכום – כשאנחנו חולים כדאי לנו אולי, לפני שאנחנו מלעיטים את עצמנו בכל מיני רעלים עם תופעות לוואי, להניח שהגוף אינו רק מכונה נטולת בינה, אלא שהוא מורה חכם וידיד גדול, שהגוף הוא 'בעדינו', ולבדוק –

- ממה אני צריכה להתנקות? ו/או –

- למה אני צריכה לשים לב?

אולי אני טועה, אבל נראה לי שגישה כזו יכולה להביא אותנו למקום שיהיה טוב ונכון יותר עבורנו, עבור האנשים שמקיפים אותנו ועבור החברה בכללותה בכל הרמות – הרגשית, המנטלית, הרוחנית, ואפילו ברמה הפיזית.

לבריאות!

פברואר 2008

מיכל רון עוסקת בפסיכולוגיה אלטרנטיבית, ומנחה קבוצת מדיטציה בתל-אביב.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה