אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) אורתופדיה >

החלמה אחרי ניתוח קרע במניסקוס


2.12.20
שיקום קרע במניסקוס

קרע במניסקוס נחשב לאחת מבעיות הברכיים השכיחות ביותר, המניסקוס הוא סחוס הממוקם במפרק הברך וצורתו כמעין חצי ירח. המניסקוס בולם זעזועים ומפזר אותם באופן שווה באזור המפרק במהלך הליכה, ריצה, קפיצה וכדומה. בברך יש שני מניסקוסים, פנימי וחיצוני.

מהו קרע במניסקוס?

מניסקוס הוא רצועה המורכבת מרקמת סחוס במפרק הברך ותפקידו לרפד ולייצב את מפרק הברך, לבלום זעזועים ולפזר אותם. המניסקוס רגיש ועלול להיקרע יחסית בקלות בגלל תנועה לא נכונה, אימון בעצימות גבוהה ועוד. כמו כן, המניסקוס עלול להיקרע בגלל בלאי טבעי עם השנים, ולמעלה מ-40% מהמבוגרים מעל גיל 65 סובלים מהבעיה השכיחה.

המניסקוס נחוץ לתנועה של מפרק הברך, הוא גם שומר על העצמות מפני שחיקה. כדאי לדעת כי קרע במניסקוס לרוב אינו מתאחה מעצמו, הרקמה כמעט ואינה מקבלת אספקת דם החיונית להחלמה ולשיקום ספונטני, ולאחר אבחון מקצועי הרופא יחליט האם לשלוח את המטופל לניתוח.

איך נוצר קרע במניסקוס?

קרע במניסקוס אצל צעירים נגרם בדרך כלל בגלל חבלה ברקמה כתוצאה מאימון אינטנסיבי או תנועה לא טובה של מפרק הברך. התופעה רווחת אצל מבוגרים מעל גיל 65 בגלל בלאי טבעי של רקמת הסחוס וניוון של המקום.

מניסקוס עשוי להיקרע בגלל שינוי כיוון מהיר ופתאומי במהלך ריצה או הליכה מהירה, קפיצה ונחיתה לא טובה על כפות הרגליים, שחיקה בגלל אימונים אינטנסיביים ועוד.

התסמינים העיקריים של קרע במניסקוס הם:

· כאבים בברך

· נפיחות באזור הברך

· קושי לכופף את הברך או קושי ליישר את הרגל

· ברך ננעלת

· כאב חד במהלך הפציעה המדמה תחושה של פיצוץ במפרק הברך

מתי מחליטים על ניתוח לתיקון קרע במניסקוס?

קרעים ופגיעה חמורה במבנה המניסקוס גורמים ברוב המקרים לכאבי ברכיים חמורים, לנפיחות באזור הברך, למוגבלות בתנועה ולתופעה הנקראת נעילת ברכיים. אם הטיפולים השמרניים אינם מסייעים, לדוגמה טיפול תרופתי, פיזיותרפיה וטיפול לא פולשני אחר, הרופא ימליץ על ניתוח בגישת הארתרוסקופיה, כלומר ניתוח זעיר פולשני.

את הניתוח מבצעים בהרדמה מקומית או אזורית, אפשר גם תחת הרדמה כללית. במהלך הניתוח מסירים את החלק הקרוע של המניסקוס או שתופרים אותו, התפירה מבוצעת רק אם האזור מקבל אספקת דם לצורך החלמה טבעית ובהתאם לסוג וגודל הקרע במניסקוס. הרופא בדרך כלל ימליץ על תפירה רק אם המטופל צעיר בגלל השיקום הממושך, שיטת התפירה מומלצת בגלל התוצאות הטובות המאפשרות למטופל תפקוד תקין ויעיל יותר לאחר ההחלמה והשיקום.

החלמה ושיקום אחרי ניתוח קרע במניסקוס

שיקום אורטופדי לאחר ניתוח קרע במניסקוס מותאם לסוג הניתוח. שיקום לאחר הוצאת חלק מתחיל כיומיים לאחר הניתוח ונמשך כ-6 שבועות, לאחר כשבועיים ניתן לחזור לפעילות כמעט מלאה, אך אסור עדיין לקפוץ ולרוץ, ורק לאחר 8-6 שבועות חוזרים לשגרה מלאה.

שיקום לאחר ניתוח הכולל תפירה של הקרע במניסקוס אורך לפחות 3 חודשים, את השיקום מתחילים כיומיים לאחר הניתוח עצמו. כשבועיים לאחר הניתוח מתחילים להתאמן באמצעות אופני כושר ותרגילי פיזיותרפיה שונים, לאחר 6 שבועות המטופל יכול לדרוך על הרגל באופן מלא וללא צורך בקביים, ולאחר כ-3 חודשים הוא יכול לחזור ולהתאמן בריצה. מומלץ לעבור טיפולי פיזיותרפיה טרם הניתוח כדי לשפר את תוצאות הניתוח.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה