אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) מערכת העצבים, נוירולוגיה >

ההבדל בין סוגי הסחרחורת השונים ודרכי אבחנתם


17.11.20
סוגי הסחרחורת

האם קמתם מהר מהמיטה או מהספה והרגשתם שכל החדר מסתובב? האם התעוררתם באמצע הלילה עם תחושה של סיבוב עצמי או שהעולם מסתובב סביבכם? אם כן, כנראה שגם אתם חוויתם סחרחורת.

על פי נתוני משרד הבריאות בישראל כ-400 אלף איש בארץ סובלים מסחרחורת בכל רגע נתון, כלומר כ-5% מהאוכלוסייה סובלים מהתופעה הנפוצה. תופעת הסחרחורת יכולה להופיע בגיל צעיר או מבוגר, זו תופעה נפוצה יותר בקרב נשים לעומת הגברים, ובמקרים רבים יש תסמינים הנלווים לסחרחורת כמו הקאות, בחילות, חוסר שיווי משקל, עייפות מוגברת, כאבי ראש ועוד. במקרים קשים של סחרחורת עלולים לאבד שליטה על הגוף, יש סכנה מוחשית לנפילות ולפציעות גופניות, ובעקבות סחרחורת קשה עלולים להפסיד ימי עבודה ולבקר לא מעט אצל רופאים.

סוגי סחרחורת

סחרחורת, באנגלית Dizziness היא תופעה נפוצה המתארת מצבים ותחושות של אובדן שיווי משקל מסיבות שונות ומגוונות. יש סוגים שונים של סחרחורת:

· ורטיגו (סחרחרות סיבובית) – ורטיגו היא סחרחורת נפוצה הגורמת לתחושה של סיבוב עצמי או סיבוב של העולם והסביבה הקרובה, כאשר אין באמת תנועה. התחושה מזכירה סיבוב בקרוסלה מהירה כאשר למעשה עומדים או יושבים במקום.

· ריחוף ושיוט – סחרחורת הגורמת לתחושה המדמה שיט ותנועה לפנים ולאחור או לצדדים, התחושה יכולה להיות דומה גם לריחוף, כאשר עוצמת התחושה יכולה להיות חזקה או חלשה באופן רגעי או מתמשך.

· אוסילופסיה (טשטוש מבט) – הסחרחורת גורמת לתחושה של חוסר מיקוד כאשר מניעים את הראש לכן קשה לקרוא שלטים וספרים, לצפות במסכים של הנייד או המחשב וכו'.

· חוסר שיווי משקל – סחרחורת שכיחה הגורמת לתחושה של נפילה ואובדן שיווי משקל, בעת התקפת הסחרחורת האדם חייב לאחוז קירות ורהיטים כדי להימנע מנפילה.

מה גורם לסחרחורת?

יש סיבות שונות לתופעת הסחרחרות, הסיבות העיקריות לתופעה הן בעיות במערכת הווסטיבולרית האחראית על איזון ושיווי משקל, אלו בעיות הנגרמות בדרך כלל באוזן הפנימית. אחת הבעיות הידועות במערכת הווסטיבולרית שגורמת לתחושת הסחרחרות היא BPPV (Benign Paroxysmal Positional Vertigo), התופעה נובעת מתנועת של הראש או הגוף הגורמת ליציאה מהמקום של הקריסטלים באוזן הפנימית ולשיבוש החיישנים.

סחרחורת יכולה לקרות מסיבות נוספות כמו דלקת באוזן הפנימית כתוצאה מנגיף או וירוס, מחלת מנייר הפוגעת באוזן הפנימי וגורמת גם לצפצופים באוזן אחת ולפגיעה בשמיעה. גם גידולים באוזן הפנימית עלולים לגרום לסחרחורת ולאובדן שיווי משקל, וסיבות נוספות הן חרדה, אנמיה, לחץ דם נמוך, ליקוי במערכת השרירים והזדקנות.

יש קשר בין כאבי צוואר לסחרחורת, מאחר ובשרירים בצוואר יש חיישנים עצביים האחראים על שיווי המשקל והעברת המידע למוח וממנו למנגנון התנועה. בחיים המודרניים רבים יושבים שעות ארוכות מול מסכי המחשב, הנייד והטלוויזיה והם עלולים לסבול מוורטיגו בגלל כאבי צוואר.

כאשר מאבחנים סחרחורת הרופא מתייחס לתלונה של המטופל כדי לאבחן את סוג הסחרחרות ולהתאים את הטיפול הנכון והמדויק ביותר.

טיפול מומלץ לסובלים מסחרחורת

טיפול בורטיגו או בסוג אחר של סחרחורת מותאם באופן אישי למטופל לאחר אבחון מקצועי, ברוב המקרים שולחים את המטופל לפיזיותרפיסט. יש מגוון תרגילי פיזיותרפיה המסייעים למטופלים רבים, כאשר המטופל לומד כיצד להימנע מהתופעה ואיך לסייע לעצמו במקרה של התקף סחרחרות. בהתאם לצורך משלבים גם טיפול תרופתי, טיפול רפואי על ידי כירופרקט ויש גם טיפולים מהרפואה המשלימה שיכולים לסייע ולהקל על התסמינים.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה