אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פה ולסת >

רווח בשיניים כתוצאה משן חסרה


27.10.20
טיפולים לסגירת רווח בשיניים

ישראלים רבים סובלים מרווח בשיניים העשוי לפגוע במראה האסתטי ובחיוך המושלם שכולם רוצים להשיג. למעשה, תופעת הרווח בין השיניים היא נפוצה מאוד בעיקר בקרב ילדים, רווח מוגדר כחלל גדול המופיע בין שתי שיניים סמוכות, ובלטינית התופעה נקראת Diastema. את הרווח בשיניים רואים ברוב המקרים בין שתי השיניים החותכות והקדמיות הממוקמות בלסת העליונה.

כפי שציינו, לרוב הילדים יש רווח יחסית גדול בין השיניים החותכות הקדמיות בלסת העליונה, יחד עם זאת ברוב המקרים הרווח יצטמצם וייעלם לאחר סיום שלב נשירת שיני החלב וצמיחת שיניים קבועות. אם נותר רווח בין השיניים לאחר שהשיניים הקבועות צמחו יש מספר פתרונות לסגירת הרווח, והטיפול יבוצע על ידי רופא שיניים או מומחה לאורטודונטיה.

כדאי לדעת כי רווח בשיניים עשוי להיגרם גם בגלל טראומה וחבלה או עקירה יזומה. למעשה לאחר כל עקירה או נפילת שן כתוצאה ממכה או תאונה, יש רווח בין השיניים והרווח עלול לגרום לשינוי משמעותי במערכת השיניים. כתוצאה מאובדן שיניים עקב עקירה, מחלה או מכה, שיניים סמוכות עלולות לאבד את אחיזתן והן עשויות ליפול לחלל שנוצר כתוצאה מאובדן השן או השיניים. יש טיפולים מקצועיים ואיכותיים לפתרון בעיית הרווח בשיניים כתוצאה משן חסרה, לכן חשוב לפנות לאורטודנט מומחה.

סיבות עיקריות לרווח בשיניים

הסיבות העיקריות לרווח בשיניים הן:

· מחלות חניכיים הגורמות לאיבוד העצם התומכת בשיניים.

· חוסר התאמה בגודל עצמות הלסת וגודל השיניים.

· אובדן שן או שן קטנה, זו תופעה שכיחה בעיקר בשיניים הצדדיות הסמוכות לשתי השיניים הקדמיות.

· גדילת יתר של פרנום השפתיים.

· מרווח בשיניים שנוצר בגלל תופעות כמו מציצת אצבע עד גיל מאוחר, דחיפת לשון הגורמת לתזוזת שיניים ועוד.

· רפלקס אכילה שגוי ודחיפת לשון החוצה בזמן בליעה.

טיפולים לסגירת רווח בשיניים

הטיפול היעיל ביותר הוא מניעתי לכן חשוב להקפיד על היגיינת וצחצוח שיניים כדי להימנע ממקרים של אובדן שן. באופן כללי, ניתן לטפל בבעיה רק לאחר צמיחת השיניים הקבועות. כדי לסגור רווח בשיניים כתוצאה משן חסרה או עקב בעיה אחרת הטיפול המומלץ הוא:

· יישור שיניים קבועות באמצעות גשר לשיניים, הפתרון הנפוץ והמוקבל לסגירת רווח בשיניים.

· הרחבת השיניים באמצעות כתרי חרסינה או כתר זירקוניה.

· ציפוי חרסינה או ציפוי קומפוזיט לסגירת הרווח בין השיניים, זהו פתרון פופולרי ונפוץ ויש מספר טכניקות טיפול.

· ניתוח פרנקטומי להסרת הפרנום, בדרך כלל בגיל צעיר, אם מבצעים את הניתוח בגיל מבוגר יש לסגור את הרווח שנותר באמצעות גשר.

· טיפול פריודנטלי על ידי מומחה ליישור שיניים ולמחלות חניכיים.

· השתלת שיניים במצבים של אובדן שן עקב עקירה או אובדן השן מסיבה אחרת. לרוב הרופא ישתיל בורג טיטניום ועליו הוא יבנה מבנה וכתר (שן מלאכותית).

חשוב לציין כי לאחר אובדן שן מכל סיבה חשוב להגיע למרפאה של רופא מומחה כדי להשלים את החסר. בהתאם לצורך יש לבצע טיפול ליישור שיניים באמצעות גשר או לעבור השתלה דנטלית כדי להשלים את השן החסרה ולהימנע מרווח בין השיניים בגלל שן חסרה. ללא טיפול מקצועי ובזמן השיניים הסמוכות יאבדו את אחיזתן ויהפכו לרופפות, לכן אין לדחות את הטיפול ויש לבצעו תוך זמן קצר כדי להימנע מנזק לשיניים אחרות ומטיפול מורכב ויקר יותר.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה