אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) מערכת העצבים, נוירולוגיה >

המצבים הרפואיים שגורמים לאובדן שיווי משקל כרוני


27.10.20
אובדן שיווי משקל כרוני

ישנם מצבים רפואיים שונים הגורמים לתופעת הסחרחורת, זו תופעה נפוצה בקרב האוכלוסייה ובין 20% ל-40% מהאנשים יחוו סחרחורת או ורטיגו בשלב מסוים בחייהם. כדאי לדעת כי המערכת הווסטיבולרית אחראית על שיווי המשקל ותנועות העיניים, המערכת כוללת את החלקים השונים של האוזן הפנימית וחלקים שונים במוח שתפקידם לעבד את המידע החושי הקשור לשיווי משקל.

כתוצאה ממחלות שונות או מתאונה וטראומה האזורים של המערכת הווסטיבולרית עלולים להיפגע, ופגיעה במערכת עלולה לגרום להפרעה בתפקוד התקין של המערכת הווסטיבולרית ולאובדן שיווי משקל כרוני. חשוב לציין כי שיווי משקל הוא למעשה היכולת של הגוף לשמור על מרכז הכובד מעל בסיס התמיכה, כאשר מערכת שיווי המשקל מתפקדת היטב האדם יכול לתקן את העמידה והיציבה שלו כדי לשמור על יציבות בעמידה, בהליכה ובפעילות אחרת, וניתן גם לראות בצורה ברורה גם כאשר נעים ולזהות כיוון ומהירות תנועה.

אילו סוגי סחרחורת יש?

סוג הסחרחורת והתסמינים הנלווים לתופעה משתנים מאדם לאדם, התסמינים עלולים לגרום לפחד ולמצוקה, לבעיות תפקוד במקרים מסוימים לקושי לעמוד ולצאת מהמיטה. הסוגים העיקריים של סחרחרות הם:

· ורטיגו (סחרחורת סיבובית) – במצב זה חשים מעין תחושה של סיבוב עצמי או תחושה של סיבוב העולם מסביב לאדם, כאשר אין באמת תנועה. התחושה בוורטיגו מזכירה את הסיבוב של קרוסלה מהירה כאשר הקרוסלה בפועל אינה זזה ממקומה.

· דיזינס – סחרחורת מסוג דיזינס נחשבת לנפוצה מאוד באוכלוסייה, התחושה בסחרחורת מסוג דיזינס היא של טשטוש, ריחוף וחוסר יציבות, כאשר האדם אינו מסוגל לתאר מהו הכיוון של הסיבוב.

אלו שני הסוגים העיקריים של תופעת הסחרחורת אך יש סוגים נוספים כמו סחרחורת הגורמת לחוסר יציבות או לחוסר בשיווי המשקל, ויש סחרחורת המאופיינת בטשטוש המבט (אוסילופסיה) שגורמת לתחושה של חוסר מיקוד כאשר מזיזים את העיניים והראש, לכן קשה לקרוא שלטים וספרים ולרוב מתקשים לצפות בתוכן המוצג על מסך הטלפון הנייד או המחשב.

סחרחורת נגרמת כתוצאה מפגיעה במערכת הווסטיבולרית, למשל פגיעה בחיישנים הממוקמים במוח שאחראים על שיווי המשקל וייצוב הגוף, וסיבות נוספות לסחרחורות הן פגיעה צווארית הגורמת לניתוק הקריסטלים במערכת שיווק המשקל שבאוזן, הפרעה קרדיו ווסקולרית עקב מחלות לב וכלי דם, אירוע מוחי, בעיות אורתופדיות, שינויים הורמונליים, סוכרת שאינה מאוזנת, תרופות שונות, לחץ נפשי, אלכוהול, הפרעות ראייה מסוגים שונים ושינוי במאזן המלחים בגוף.

טיפול מותאם לכל סוג של סחרחורת

טיפול בסחרחורת מתחיל באבחון מקצועי הכולל תשאול של המטופל ובדיקת התסמינים. בהתאם לסוג הסחרחורת מתאימים את הטיפול הנכון והמתאים ביותר. הטיפול בסחרחורת מסוג ורטיגו יכול להיות תרופתי, יש מגוון תרופות העשויות להקל על התסמינים. הטיפול המומלץ בוורטיגו הוא פיזיותרפיה ווסטיבולרית המבוססת על תרגילים ותנועות שנועדו להחזיר את הקריסטלים למקומם, ובהתאם לצורך המטופל עובר שיקום יציבתי בעיקר במצבים של פגיעה כרונית במערכת שיווי המשקל.

חשוב לקבל טיפול מוקדם בתופעת הסחרחורת, לכן אם אתם סובלים מתסמיני ורטיגו או סחרחרות מסוג אחר כדאי לפנות מיד לרופא המשפחה ולהגיע לבדיקה של מומחה אף אוזן גרון. מעבר לטיפול המיידי בבעיה שנועד להקל על התסמינים רוכשים כלים וידע כיצד להתמודד עם התופעה בזמן אמת.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה