אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) חדשות בריאות >

הצלחה ישראלית - פריצת דרך למכון המחקר מיגל בפיתוח חיסון נגד נגיף הקורונה


27.2.20
חיסון נגד נגיף הקורונה

הצלחה ישראלית - פריצת דרך למכון המחקר מיגלMIGAL בפיתוח חיסון נגד נגיף הקורונהCOVID-19 בתום ארבע שנות מחקר במימון משרד המדע והטכנולוגיה פיתחו חוקרים במכון מיגל

חיסון נגד נגיף הקורונה בעופות (IBV) אשר נוסה בהצלחה בניסויים פרה-קליניים ויותאם גנטית לחיסון נגד וירוס הקורונה

שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס בירך על הגילויים החדשים של המחקר:"מקווה ומאמין שתהיה התקדמות נוספת בהקדם". השר אקוניס הנחה את מנכ"ל משרדו לקדם במהירות שיתופי פעולה אפשריים שיאפשרו חיסונים לבני אדם בהקדם.

בתום ארבע שנות מחקר של צוות החוקרים הרב-תחומי במיגל, במימון משרד המדע והטכנולוגיה ובשיתוף משרד החקלאות, הושגה פריצת דרך מדעית לחיסון נגד נגיף הקורונה, שהתגלתה במהלך עבודת המחקר לחיסון נגד וירוס מזן קורונה לעופותInfectious Bronchitis Virus)-(IBVאשר יעילותו הוכחה בהצלחה בניסויים פרה-קלינייםשנערכו במכון וולקני. לאחר התאמות הרצף הגנטי למחלת הקורונה בבני אדם,COVID-19, ממתינים במיגללאישור הבטיחות של המוצר בכדי להתחיל לייצר חיסונים כנגד המחלה המתפשטת בעולם,ממנה נפטרו עד כה 2,666 חולים.

מהמחקר שנערך במכון המחקר מיגל בניהולם של החוקרים:פרופ' יעקב פיטקובסקי, ד"ר חן כץ, ד"ר אהוד שחרוצוותםעולה כי לווירוס האלים בעופות זהות גנטית גבוהה לווירוסCOVID-19האנושי.כמו כן, נמצא במחקר כי מנגנון ההדבקה של שני הווירוסים זהה,עובדה מדעית חשובה המגבירה את הסיכוי להגיע לחיסון בבני אדם תוך זמן קצר מאוד.

דוד זיגדון, מנכ"ל מכון המחקר מיגלאומר: "קיימת דחיפות גבוהה בעולם לפיתוח חיסון אנושי לנגיף הקורונה ולכן אנו פועלים על מנת להאיץ את תהליכי הפיתוחבמטרה להגיע לחיסון יעיל נגד וירוסCOVID-19במהלך 8-10 השבועות הקרוביםולניסוי בטיחות בעוד 90 ימים. החיסון שפותח על ידנו לעופות הנו במתן דרך הפה וגם החיסון האנושי המוצע על ידנו צפוי להיות במתן אוראלי". עוד מציין זיגדון, כיעקב הצורך הגלובלי הדחוף בחיסון לקורונה מתנהלים במיגל דיונים מרתוניים עם שותפים פוטנציאליים שיסייעו להאיץ את תהליכי המחקר בבני אדם הדרושים להשלמת פיתוח המוצר הסופי והפעילויות הרגולטוריות.

ד"ר חן כץ, חוקר ראשי במחלקת הביוטכנולוגיה של מכון המחקר מיגלאומר, כי המערכת המדעית שפותחה במיגל מבוססת עלוקטור לביטוי חלבון חדש, היוצרומפריש חלבון כימרימסיס, המעביר אתהאנטיגן הנגיפי לרקמות הריריות על ידי אנדוציטוזיס(קליטת האנטיגן אל תוך התא על ידי כליאתו בהתקפלות קרום התא כלפי פנים וסגירת ההתקפלות במעין שלפוחית) וגורם לגוף לייצר נוגדנים נגד הווירוס. החוקרים במיגל הצליחו להוכיח בניסוי פרה-קליני ((In-Vivo, כי השימוש במערכת יוצר נוגדנים ספציפיים לתתי יחידות חלבון ויראליות ועמידוּת בפני נגיףIBV.

מיגל - מכון למחקר מדעי בגליל,של החברה לפיתוח הגליל הינו מרכז מחקר ופיתוח שלמשרד המדע והטכנולוגיה, בבעלות החברה לפיתוח הגליל.בשנה שעברה (2019) מימן משרד המדע והטכנולוגיה את המכון בכ-30 מיליון שקלים לטובת המחקר - שהם כמחצית מתקציב המכון כולו.מכון מיגל למחקר מדעי יישומי רב תחומי בעל שם עולמי, שמתמחה בתחומי ביוטכנולוגיה, מדעי המחשב, אגרו-טכנולוגיה, חקלאות, מדעי הסביבה, תזונה, בריאות ומזון. במיגל תשעים מדענים בעלי תואר שלישי ו-190 חוקרים, הפועלים ב-44 קבוצות מחקר, שכל אחת מהן מנוהלת על ידי חוקר ראשי בכיר. מתקני המחקר המשותפים של מיגל, אשר שוכנים בין הנוף ההררי הציורי והשפע הטבעי של הגליל, באזור המאופיין בתערובת ייחודית של כפריות ועירוניות, חקלאות ותעשייה, היי-טק ותעשייה מסורתית, מציגים סביבה אידיאלית לטיפוח חדשנות ושיתוף ידע. שנים רבות של שיתוף פעולה הדוק עם מנהיגי התעשייה, סטארט-אפים חדשניים ומאיצים טכנולוגיים, יחד עם הקשר עם אנשי חינוך בעלי חזון, מדענים ויזמים, הפכו את מיגל למעצמה אזורית ייחודית של מחקר יישומי.

צילום מעבדות מיגל - ליאור ג'ורנו 


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה