אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
חיים גרייבר
רפואת ילדים.

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) בריאות התינוק והילד >

דרכים שונות לטיפול ב- ADHD


28.5.19
ADHD

קשב וריכוז הם מנגנוני תפקוד חיוניים הנחוצים לחיינו, ויש להם השלכות על התפקוד שלנו בכל תחומי החיים. על פי מחקרים חדשים בתחום זה, עולה כי כ-10% מהאוכלוסייה לוקים בהפרעות קשב וריכוז בדרגה זו או אחרת. זו תסמונת מוכרת וידועה המסווגת בספרות הרפואית המקצועית כ-ADHD, ראש תיבות של Hyperactivity Disorder Attention Deficit.

הפרעות קשב וריכוז באות לידי ביטוי בדרכים שונות כמו נטייה לאימפולסיביות, קשיי ריכוז, חוסר שקט ופעילות יתר, הפרעות קשב, התפרצויות בכי וזעם, נטייה להסתגרות ולבידוד חברתי ועוד. הפרעות קשב וריכוז פוגעות באופן משמעותי באיכות החיים, ביכולת הלמידה, בתפקוד בחיי היומיום, בזוגיות, בתפקוד בעבודה ועוד, יש הפרעות הפוגעות בתפקוד אחד ויש הפרעות חמורות הפוגעות במספר תפקודים יחד. לכן, חשוב לעבור אבחון מקצועי על מנת להציע שיטות טיפול יעילות ואפקטיביות להפרעות קשב וריכוז, כאשר כיום הטיפול המומלץ כולל התייחסות לגוף ולנפש כמקשה אחת.

טיפול תרופתי לסובלים מהפרעות קשב וריכוז

הרפואה המערבית מציעה טיפול תרופתי לסובלים מהפרעות קשב וריכוז, ואין אדם שלא שמע על ריטלין ותרופות דומות. בהתאם לתוצאות האבחון אפשר להתאים לילד, לנער או למבוגר – טיפול מתאים. אחד הטיפולים הפופולריים והשכיחים ביותר הוא באמצעות ריטלין או תרופות כימיות אחרות.

כדאי לדעת כי ריטלין נמצא בשימוש נרחב עשרות שנים, זו התרופה היחידה שנחקרה באופן מעמיק ויסודי מבין כל התרופות המשמשות בטיפול אצל ילדים ובני נוער הסובלים מהפרעות קשב וריכוז. לכן, ראוי לציין כי ריטלין היא תרופה בטוחה לשימוש, אך מי שנוטל את הכדורים באופן קבוע עלול לסבול מתופעות לוואי כגון ירידה בתיאבון, כאבי ראש, כאבי בטן, קושי להירשם, עצבנות, אפאטיות, ישנוניות ועוד.

אימון מוחי

כתוצאה מהחשש של הורים רבים לתת ריטלין או תרופות כימיות אחרות לילדים, החוקרים פיתחו שיטות טיפול יעילות נוספות לסובלים מהפרעות קשב וריכוז. אחת השיטות היא אימון מוחי נוירו קוגניטיבי. בשיטה זו מאמנים את המוח באמצעות תוכנה ייעודית המותקנת במחשב. הטיפול משפר את מצבו של המטופל, הטיפול מפתח ומחזק מיומנויות קוגניטיביות.

נוירופידבק

שיטת הטיפול נוירופידבק מתאימה לילדים ולמבוגרים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, בשיטה זו מחברים אלקטרודות למוח ומסייעים למטופל ללמוד כיצד לשלוט בפעולות מסוימות כדי להשיג את התגובה הרצויה.

טיפול רגשי

יש מגוון טיפולים רגשיים כגו טיפולי רכיבה על סוסים, תרפיה באמנות וכיוצא בזה.

טיפול התנהגותי

פסיכולוגים רבים מציעים טיפול פסיכולוגי לילדים ולמבוגרים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, לעתים עדיף לפנות לטיפול פסיכיאטרי, ובמקרים מסוימים אפשר להסתפק באימון אישי לשיפור ההתנהגות.

עם זאת, כיום הטיפול המומלץ לסובלים מהפרעות קשב וריכוז מבוסס על טיפול התנהגותי חברתי, עם או ללא ריטלין. הטיפול מותאם למאפייני הילד או המבוגר, וכולל שיתוף של ההורים והצוות החינוכי בתכנית הטיפולים. השיטה משפרת את יכולות הילד לשלוט בתגובותיו ובחושיו, למקד את תשומת לבו, להתרכז היטב, לשפר את הציונים בבית הספר ולהשתלב בחברה.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה