אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) חדשות בריאות >

טיפול בכאב באמצעות לייזר - איך זה עובד


11.11.18
העובדה שאנרגיית אור הבוקעת מלייזר יכולה להפחית כאב ודלקות וכן לחדש עצבים, נשמעת קצת כמו מדע בדיוני. למרות זאת, הממצאים בשטח מוכיחים אחרת

אורך הגל והעוצמה של הלייזר קובעים את יכולתו לחדור לתוך הגוף. כאשר מדובר בלייזר אינפרה אדום או באורך גל של יותר מ-800 ננומטר, אנרגיית הלייזר חודרת פנימה כמו קרני רנטגן. למרות זאת, כדי לחדור אף יותר מכך - תידרש עוצמה משמעותית יותר.

שני סוגי לייזר בתחום הטיפולי

בתחום הטיפולי יש שני סוגים עיקריים של לייזר - דרגה 3 ודרגה 4. לייזרים מדרגה 3 הם בעלי עוצמה פחותה מ-500 מיליוואט (mw), בעוד שללייזרים מדרגה 4 יש עוצמה הגבוהה מערך זה. לעיתים קרובות מתייחסים ללייזר מדרגה 3 כאל "לייזר קר" או "לייזר רך" ושיטת הטיפול נקראת LLLT - Low-Level Laser Therapy. בניגוד לכך, טיפול בלייזר מדרגה 4 נקרא לעיתים קרובות HPLT - High-Power Laser Therapy.

רוב הבעיות הנוירו-תנועתיות מגיבות טוב יותר ללייזר בעוצמה גבוהה ובמינון גבוה, שהם פונקציה של הספק וזמן. התוצאות הטובות ביותר יושגו אם נשתמש בלייזר בעוצמה של 30 ואט ומעלה. טיפול הנמשך כ-10 דקות בלייזר של 30 ואט יפיק אנרגיה בגובה 18,000 ג'אול - התורמת להפגת כאב, לטיפול בדלקות וליצירת אפקט של החלמה.

בדרך כלל המטופלים מתחילים להרגיש טוב יותר לאחר טיפול אחד או שניים, למרות ש-5 או יותר טיפולים יידרשו על מנת לפתור את הבעיה. ככל שהפגיעה יותר כרונית ורחבת היקף, כך יידרשו יותר טיפולים.

תכונותיו של לייזר טיפולי רב-עוצמה

הפגת כאבים - הלייזר מפחית את רגישות העצבים על ידי הפחתת הברדיקינין (Bradykinin), חומר כימי המייצר כאב ומשמש כמתווך בתהליכים דלקתיים. הלייזר יוצר נורמליזציה בתעלות היונים באזור הכואב ומשחרר אנדורפינים (משכך הכאבים הטבעי של הגוף), לצד אנקפלינים (Enkephalins - הקשורים לאנדורפינים) שיוצרים אפקט של הקהיית הכאב. כמו כן ללייזר יש גם אפקט חוסם-כאב בסיבי עצב מסוימים.

אנטי דלקתיות / החלמה - הלייזר מגביר את ייצור האנרגיה המאוחסנת בתאים (ATP - Adenosine Triphosphate), דבר התורם להאצת תהליכי תיקון התא. בנוסף הלייזר מרחיב את העורקים והוורידים סביב האזור הפגוע, מה שתורם להסרת שאריות תאיות פגועות ולהגדלת כמות חומרי ההזנה והחמצן. במקביל פעילות התאים הלבנים מוגברת, ואלו בתורם מסייעים לתהליך תיקון מהיר ויעיל יותר. כמו כן מולקולות מסוימות התורמות לדלקתיות מופחתות בכמותן, ומשתחררים נוגדי חמצון מועילים כגון סופראוקסיד דיסמוטאז (SOD - Superoxide Dismutase).

האצת ההחלמה של רקמות וגדילת תאים - פוטונים של אור הבוקעים מהלייזר חודרים לעומק הרקמה, ומזרזים את ייצור התאים ואת צמיחתם. כתוצאה מהחשיפה לאור הלייזר, תאי גידים, רצועות, עצבים ושרירים מתוקנים מהר יותר.

שיפור פעילותם של כלי הדם - אור הלייזר מאיץ את יצירתם של נימים חדשים ברקמה פגועה, דבר התורם להאצת תהליך ההחלמה ומאפשר לפצעים להיסגר ולהחלים מהר יותר.

נקודות טריגר / אקופונקטורה - לייזר יעיל במיוחד בהפגת כאבים בנקודות טריגר בגוף. כמו כן הלייזר נמצא יעיל לגירוי נקודות האקופונקטורה, ללא חוסר הנוחות הכרוך בהחדרת מחטים.

הפחתת ייצור של רקמה סיבית - טיפול בלייזר מצמצם את יצירתן של רקמות צלקתיות, הנגרמות מנזק לרקמה בשל פגיעות תנועה חוזרות ונשנות, חתכים, שריטות, כוויות או ניתוחים.

החלמת מהירה של פצעים - אור הלייזר גורם ליצירת אבני הבניין של קולגן, חומר טבעי ובעל חשיבות רבה להחלמה של פצעים ברקמות שניזוקו. קולגן הוא החלבון החיוני הדרוש להחלפת רקמה ישנה או לתיקון פציעות. כתוצאה מכך, הלייזר נמצא יעיל בטיפול בפצעים פתוחים ובכוויות.

הפעלת תאי גזע - הלייזר מגדיל את כמות תאי הגזע, שבתורם מאיצים את תהליך ההחלמה.

במה ניתן לטפל באמצעות לייזר והיכן

לייזרים טיפוליים רבי-עוצמה נמצאים בדרך כלל במרפאות פיזיותרפיה וכן במכונים כירופרקטים. בנוסף כיום קיימים גם מכשירי לייזר ביתיים דוגמת בי קיור לייזר, המאפשרים לכל אחד לטפל בעצמו בצורה עצמאית.

כאבי צוואר, כאבי גב או כאבי מפרקים בדרך כלל מגיבים במהירות לטיפול בלייזר. כמו כן לייזרים יעילים מאוד לטיפול במצבים דלקתיים, כולל נוירופתיה היקפית, דלקת גידים, דלקת הכֶּסֶת (Bursitis) או דלקת במעטפות איברים בגוף.

מתח, נקעים ופגיעות תנועתיות חוזרות ונשנות הם בעלי רכיב דלקתי, ולפיכך ניתן לטפל בהם ביעילות באמצעות לייזר. חלק מהמטופלים יגיבו מהר יותר מאחרים עבור אותה בעיה, מכיוון שתהליכי ההחלמה שונים אצל כל אחד.

טיפול לייזר יכול להתבצע כטיפול העומד בפני עצמו, או גם בשילוב של תרפיה משקמת בתנועה. תרגילי שיקום וטיפול בלייזר בהחלט משלימים אחד את השני.

שימוש נבון בלייזר טיפולי

מכיוון שלייזר הוא אור בעל עוצמה, יש להגן על חלקי גוף מסוימים מפני פגיעה. חובה לכלול הגנה על העיניים בכל טיפול - גם במטופל וגם במטפל. כמו כן אסור ליישם את הלייזר במצבים ממאירים, שימוש בקוצב לב או סטימולטורים של חוט השדרה וכן במחצית השנייה של ההיריון.

טיפול בלייזר רב-עוצמה הוא אחד מהשיטות הטובות והיעילות ביותר העומדות כיום בפני מטפלים, לטיפול בכאב ובדלקות. כמובן שחשוב במקביל להתייעץ עם רופא המשפחה או הרופא המטפל טרם תחילת כל שימוש במכשיר לייזר.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה