אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) עור ושער >

מהי פיגמנטציה בעור וכיצד ניתן לטפל?


2.9.18
מדוע מומלץ במיוחד טיפול בפיגמנטציה בפנים בלייזר?

פיגמנטציה עשויה אמנם להפוך לבעיה אסתטית ולהיגרם בשלבים שונים בחיים עקב חשיפה מוגברת לשמש, שינויים הורמונליים או פגיעה בעור, ואף בעקבות נטייה גנטית לכך, אך ביסודו של דבר מדובר דווקא בהגנה של הגוף, המפריש את הפיגמנט מלנין המכהה את צבע העור על מנת להגן עליו מפני נזק חיצוני. אלא שכתוצאה מכך מופיעים כתמים על העור המשווים לו מראה בלתי אחיד ועשויים להזקין אותו. הדרך להתמודד עם תופעה זו היא אסתטית – ובתחום הקוסמטיקה כיום ישנן מגוון שיטות מתקדמות טכנולוגית לטיפול בפיגמנטציה (ובפרט טיפול בפיגמנטציה לפנים) באופן בטוח, ובראשן טיפול בפיגמנטציה בלייזר. ריכזנו עבורכם תשובות לשאלות שהכי מעסיקות אתכם לגבי פיגמנטציה – ואיך אפשר לטפל בה.

אילו בעיות פיגמנטציה ישנן?

בעיות הפיגמנטציה מתחלקות לשני סוגים עיקריים: היפופיגמנטציה – חוסר בפיגמנט, והיפרפיגמנטציה – עודף פיגמנט. היפרפיגמנטציה מתחלקת אף היא לשני סוגים: אפידמיס – כתמים שטחיים יחסית על העור, ודרמיס – כתמים בשכבות עמוקות יותר של העור. מלזמה, המכונה גם "מסיכת ההיריון", מופיעה בעיקר אצל נשים צעירות וכהות עור החיות באזורים חמים בזמן ההיריון עקב שינויים הורמונליים, ומתאפיינת בכתמים רחבים וסימטריים באזור הפנים ובפרט במצח ובלחיים.

מדוע הפיגמנטציה יכולה להופיע באמצע החיים?

לעתים המלנין מפוזר על פני העור באופן בלתי אחיד, אך רק בשכבות פנימיות שאינן נראות לעין כאשר עור הפנים צעיר והדוק. בגיל מבוגר יותר עור הפנים נעשה רפוי יותר, והכתמים שעד כה היו נסתרים עלולים להפוך לגלויים.

אילו שיטות טיפול בפיגמנטציה ישנן?

כירורגים, רופאי עור וכמובן מומחי קוסמטיקה מציעים מגוון טיפולים בפיגמנטציה – מפילינג שטחי, דרך טיפולי אינפרא אדום או IPL וטיפולי לייזר ועד פילינג כימי עמוק, המבוצע בהרדמה מלאה ורק על ידי רופא המוסמך לכך. מבחינת הטיפול היומיומי וכן נקיטת צעדי מנע, מומלץ למרוח מקדם הגנה במשך היום על מנת למנוע חשיפה מוגברת לשמש שתכהה כתמים קיימים ותביא להיווצרות חדשים. בלילה מומלץ למרוח קרם עדין יותר שימשיך את הטיפול בכתמים הקיימים.

מדוע מומלץ במיוחד טיפול בפיגמנטציה בפנים בלייזר?

לייזרים רפואיים מאפשרים טיפול בפיגמנטציה בפנים באמצעות גרימה לקילוף השכבות החיצוניות של העור עד לעומקים מבוקרים. טיפול יעיל ומתקדם במיוחד נעשה באמצעות Fractional Laser – לייזר רפואי חדיש ביותר מסוג Palomar 1540 היוצר חורים מיקרוסקופיים בעור ובאמצעותם חודר ישירות לשכבה העמוקה יותר שיש לטפל בה (הדרמיס) מבלי לפגוע בשכבה החיצונית יותר (האפידרמיס). זמן הריפוי מטיפול זה קצר ביותר וניתן לחזור לתפקוד מלא כמעט כבר ביום המחרת. יש לחזור על טיפול זה מספר פעמים (3-4) עד להשגת התוצאה הרצויה. ה-Palomar 1540 מאפשר גם טיפול באזורים כגון הידיים, הצוואר והמחשוף ללא חשש שהטיפול יצלק אותם או יגרום להזדהמותם. הדבר ממחיש שבכל הנוגע לרפואה אסתטית – העתיד כבר כאן.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה