אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) חדשות בריאות >

5 דרכים להישאר רגועים כשלוקחים משכנתא


10.7.18
לחוצים לקראת ההלוואה הכי גדולה שתיקחו בחיים? אתם לא לבד: החל מהתייעצות עם אנשי מקצוע ועד תרגול נשימות נכון, הנה המדריך שירגיע אתכם

סיכום של בנק ישראל לשנת 2017 יכול להסביר למה כולנו מרגישים לחוצים אחרי החתימה על הלוואת משכנתא. לפי הנתונים, אשתקד נלקחו משכנתאות בהיקף של קרוב ל-53 מיליארד ש"ח ומעל 28% הוגדרו במינוף גבוה של מעל 60% משווי הנכס. יתרה על כך, 1.2 מיליארד ש"ח היה היקף המשכנתאות שנמצאות בפיגור של יותר מ-90 יום ותיק המשכנתאות כולו התנפח ל-320 מיליארד שקל.

אין בסיס להניח שהמצב ב-2018 מרגיע יותר, אך יש הרבה דברים שאפשר לעשות בשביל להפחית לחץ וחרדות. מחקרים מראים שקבלת החלטות רגועה היא בדרך כלל מוצלחת יותר וכמובן שיש משמעות גם להשפעה החיובית על איכות החיים. אז איך משיגים את המטרה הזו כשלוקחים את הלוואה של מאות אלפי שקלים? הנה 5 הצעות:

1. התייעצות עם איש מקצוע

הדרך הריאלית ביותר להירגע טרם נטילת הלוואת משכנתא היא להתייעץ עם איש מקצוע. אתם יכולים לבחור האם לערב יועץ משכנתאות של הבנק או מישהו חיצוני, וללכת על מה שגורם לכם הכי הרבה ביטחון. היתרון של התייעצות עם איש מקצוע הוא לא רק פסיכולוגי אלא גם מעשי, כי מדובר בסופו של דבר באדם שההתמחות שלו היא למצוא עבורכם את המסלול הזול והמשתלם ביותר להחזיר את ההלוואה.

איש מקצוע אובייקטיבי עם התמחות בהלוואות, בשוק ההון ובנדל"ן יסביר לכם למשל שצריך לתכנן משכנתא שמאפשרת לכם לבנות או לרכוש את הבית המתאים לכם היום, אך גם לאפשר לכם לשדרג בעוד כמה שנים לבית הבא. הוא יראה לכם כיצד לאורך חיי המשכנתא גם תנאי השוק משתנים ויבדוק איזה תמהיל יחסוך לכם כסף. בנוסף, הוא יעריך עבורכם את העלות הכוללת של הדירה ובה מיסים והוצאות נלוות ויאפשר לכם לתכנן את התקציב שלכם נכון.

2. קריאת מידע בנושא

יש אנשים שמעדיפים להכין את שיעורי הבית שלהם לבד ובדיוק עבורם המציאו את האינטרנט. כיום ניתן להשיג את כל סוגי המידע על משכנתאות בלי לקום מהכורסא ובלי לצאת מהבית, בעיקר לפני שמגישים אישור עקרוני או במהלך השוואה בין מסלולי הלוואות של בנקים שונים.

מומלץ להשתמש במחשבון משכנתאות כחלק מאיסוף המידע ולהיעזר בו על מנת להעריך את סכום המשכנתא, או את ההחזר החודשי הצפוי לכם. בשביל לבצע את הבדיקה תצטרכו רק לקבוע את נתוני הריבית השנתית ותקופת ההלוואה ולאחר מכן לבחור את הנתון הרצוי שעל בסיסו ייעשה החישוב: במידה ותקבעו את ההחזר החודשי הרצוי תקבלו את סכום המשכנתא – ובמידה ותקבעו את סכום המשכנתא הרצוי תקבלו את ההחזר החודשי הצפוי.

3. פגישות עם חברים ובני משפחה

הניסיון של אנשים אחרים שדומים לנו מבחינת מצב דמוגרפי, תפיסת עולם ורמת הכנסות והוצאות יכול להרגיע אותנו בשלב הקריטי של חתימה על הלוואת משכנתא. אם למשל נפגוש זוג חברים שעבר את השלב המלחיץ הזה והצליח לשרוד, יכול להיות שנרגיש בטוחים ונגלה שהשד לא נורא כל כך. במקביל, נוכל להתייעץ עם בני משפחה מבוגרים יותר שכבר סיימו לשלם את חובם לבנק ולשאוב מהם השראה.

הסוד הוא לפגוש אנשים שאפשר לסמוך עליהם ברמה האישית. אם באמת תרצו להירגע, לא תוכלו להסתפק בהמלצות גנריות ותצטרכו למצוא כאלה שמבינים מה הצרכים האמיתיים שלכם. אל תתביישו לאמץ מהם דרכי התמודדות ובדקו מה עזר להם להתמודד עם הלחץ הנפשי.

4. פעילות גופנית

תגובת ההרפיה היא חלק ממנגנון מובנה בתוך מערכת העצבים שתפקידו לאזן מחדש את מערכות הגוף לאחר שמתעוררות תגובות לחץ וחרדה. מבחינתכם, זה אומר שלימוד של טכניקות הרפיה יכול להשפיע לטובה ובמידה ומשמעותית על מדדים של לחץ דם, כאב בחזה וקוצר נשימה.

הדרכים הכי יעילות להפיג את המתח בהיבט הזה הן לבצע פעילות גופנית מתאימה. זה יכול להיות פעילות אירובית כמו ריצה, פעילות אנאירובית כמו ספינינג ופעילות אלטרנטיבית כגון דמיון מודרך ומדיטציה, כל עוד אתם מרגישים שהגוף מגיע למצב הרפיה ושהראש מתנקה ממחשבות מטרידות. כמו כן, רצוי לנצל את ההזדמנות על מנת להחליף את התפריט לתזונה בריאה יותר ולהתחיל לתרגל יוגה או טאי צ'י.

5. נשמו עמוק

הסבת תשומת הלב שלכם לעניין הקטן של נשימה נכונה תעשה פלאים לתחושת הביטחון בחיים ובכלל, ובשלבים מלחיצים כמו פגישה עם יועץ משכנתאות בפרט. מי שרוצה להירגע צריך להוציא אוויר, לנשוף נשיפות ארוכות ומלאות ולתת לכתפיים להישמט מעט ולחזה להתקפל פנימה. ככל שהאוויר יוצא, כך מנח הגוף ישדר למערכת העצבים רגיעה וישפר את תהליך קבלת ההחלטות שלכם.

לסיכום, אפשר להישאר רגועים כשלוקחים משכנתא וזה מתחיל באיסוף מידע וצבירת ביטחון. במידה ולא תשיגו את המטרה, תמיד תוכלו לערב חברים ומשפחה, לשלב פעילות גופנית בשגרה ולנשום עמוק בכל רגע פנוי.
 
 

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה