אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) חדשות בריאות >

עוברים לדירה חדשה? קבלו 3 טיפים בריאים למעבר חלק


10.7.18
מעבר דירה הוא תהליך ארוך שכרוך במגוון רחב של שינויים. מצד שני, זו הזדמנות מעולה לשפר את איכות החיים ויש לפחות 3 דרכים לעשות זאת

לפי נתונים משוק הנדל"ן של 2017, 7.6% מהציבור בישראל עובר דירה כל 1-2 שנים, כל ישראלי שישי עובר דירה פעם ב-5 שנים ורק 16% לא עברו דירה מעולם. לזה יש להוסיף את התזזיתיות שמאפיינת את שוק הנדל"ן וכך אפשר להבין למה מעבר דירה הוא נושא שמרתק גברים ונשים בטווח רחב של גילאים.

אז איך באמת משפרים את חווית המעבר וחוזרים כמה שיותר מהר לשגרת חיים טובה, בריאה ואיכותית יותר? הנה 3 טיפים בסיסיים:

1. התאימו את התשתית לצרכים שלכם

תשתית החשמל והמים משפיעה באופן ישיר על איכות החיים שלכם בדירה החדשה. אם עוד לא עברתם ועכשיו אתם נמצאים בשלב של התכניות המוקדמות, כדאי לנצל אותן על מנת לבצע את ההתאמות הנדרשות. התאמה של התשתית לצרכים שלכם ושל המשפחה תסייע לחזור לשגרה במהירות אחרי המעבר ותקבע גם את הבטיחות בבית עבור הילדים.

התאמת תשתית החשמל נעשית בצורה פשוטה יחסית כי היא כרוכה בהוספת והסרת נקודות חשמל בלבד. במקביל, יש לדאוג להזמנת חשמלאי מוסמך שיוודא שהעומס המרבי המותר והתקין בדירה עולה בקנה אחד עם מספר מכשירי החשמל שיש לכם. במידה ולא, תצטרכו לבצע החלפה של השנאי הראשי טרם המעבר ולבדוק שהכל תקין לפני שהמובילים מגיעים.

התאמה של תשתית המים נחשבת מורכבת יותר כי לעיתים היא דורשת הרמת מרצפות וריצוף. בדירות חדשות מקבלן כמעט אין בעיות כאלה והדיירים בכל מקרה מודעים למפרט ולתכניות הנכס עוד לפני שהם חותמים על העסקה, אך בדירות יד שנייה זה קצת מסובך. הפתרון הוא לערב בשלב מוקדם את אנשי המקצוע הרלוונטיים ולבדוק איפה צריך לחזק את זרם המים, היכן כדאי להתקין עוד ברז ומה המשמעות הכספית של הוספת שירותים ליד חדרי הילדים.

2. בצעו הדברה ומנעו חדירת חרקים

לפי דוח של הקרן לבריאות וסביבה משנת 2012, היקף שוק חומרי ההדברה בארצות הברית חצה בשנים האחרונות רף של 35 מיליארד דולר בשנה וגם בישראל הוא נמצא במגמת עלייה. מבחינה רפואית יש ראיות לכך שהשפעתם הביולוגית השלילית של חומרי ההדברה לא מוגבלת רק לחרקים שנגדם הם מכוונים, אך זו עדיין השיטה הטובה ביותר למנוע התפשטות שלהם בסביבת המגורים ובדירה החדשה.

הדברה של דירת 2 חדרים תעלה לכם היום 180-220 שקל, לעומת הדברה בדירת 3 חדרים שעלותה הממוצעת היא 200-250 שקל. הדברה של דירת 4 חדרים כבר תעלה 230-280 שקל והדברה של דירת 5 חדרים תדרוש מכם הוצאה של 260-300 שקל. אלו המחירים להדברה כימית רגילה עם חומרים מרוססים, לעומת הדברה אקולוגית שמומלצת עבור בתים עם פעוטות וילדים אך עשויה להיות יקרה יותר.

הדברה מקיפה ויסודית יכולה להקל עליכם במעבר ולמנוע הופעת חרקים בטווח הקצר והארוך. בתוך כך, רצוי לתכנן את הבית כך שמלכתחילה תימנע חדירת תיקנים. את כניסת התיקנים מונעים באמצעות שמירה על סדר וניקיון ובעזרת סתימת סדקים ופתחים שדרכם הם עשויים להיכנס. עדיף לכם לעשות את כל זה עכשיו בזמן שהדירה ריקה, מאשר להמתין שציוד יגיע ולהתחיל להזיז מכשירי חשמל ורהיטים ממקום למקום.

עוד דרך להכין את הבית החדש למעבר מבחינת מניעת חדירת חרקים היא לחפות את החלונות ברשתות. זו השקעה קטנה עם תועלת גבוהה שתעלה את ערך הנכס ותמנע מכם מאבקים יום יומיים עם יתושים לאורך תקופת הקיץ. לבסוף, ודאו שאין מצבורי מים עומדים בחצר, במרפסת או בגינה ואם מדובר בדירה בבניין משותף תצטרכו גם לקבל סיוע מהשכנים.

3. בחרו מערכות ישיבה שיכולות להתכוונן לכל הזוויות

דווקא הנושא הדקורטיבי לא מקבל את תשומת הלב שמגיעה לו בכל הנוגע למעבר לדירה חדשה. רוב האנשים רואים בעניין הזה פריבילגיה בלבד, בעוד בפועל יש לו השפעה ישירה על איכות החיים ובמקרים מסוימים אפילו על הבריאות.

מיקום לא נכון של ספות, מערכות ישיבה וכורסאות לדוגמא ידרוש מכם לסובב את הצוואר לתנוחה לא טבעית בכל פעם שבה אתם צופים בטלוויזיה. במקביל, זה ימנע מכם ישיבה משותפת עם חברים, קרובים ובני משפחה בסלון ועלול לצמצם גם את השעות שבהן תבלו עם הילדים. לחילופין, קנייה של מערכות ישיבה שיכולות להתכוונן לכל הזוויות בדירה החדשה תרכז עבורכם שלל יתרונות ותסייע למעבר חלק.

לאופן שבו אתם יושבים במהלך המנוחה בסלון יש השפעה גם על היכולת שלכם להירדם בלילה. כיום כבר ידוע שכאבי גב לא נוצרים ברגע אחד אלא מתפתחים לאורך היום, כמו לדוגמא במהלך ישיבה לא נכונה במשרד, נהיגה ממושכת ברכב וכאמור גם תנוחה לקויה בסלון ובספה. בנוסף, רוב מערכות הישיבה מותאמות כיום לסגנון החיים המודרני והן מעניקות את מלוא התמיכה האורטופדית הנדרשת לגב.
 
 

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה