אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
פרופ' משה שטרנפלד
רפואה סינית מסורתית.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) רפואה משלימה >

כיצד נוכל לדעת איזו שיטת טיפול ברפואה סינית מתאימה לנו?


שי בקליניק / 21.3.12
התורה המורכבת שפיתחו הסינים גרמה להיוולדות של שיטות טיפול שונות ומגוונות, כל שיטה מתאימה לבעיה ולאדם אחר. בעת חיפוש הטיפול המתאים עבורך כדאי שתתייעץ עם מטפל מומחה שימליץ ויתאים לך את הטיפול המושלם
 
כיום, כ-30% מהישראלים הנזקקים לטיפול רפואי כלשהו, פונים לרפואה משלימה. רוב טיפולי הרפואה האלטרנטיבית המוענקים בקופות בתי חולים בארץ, כ-45% מהם, הינם טיפולי רפואה סינית. הסיבה לשימושה הנפוץ של רפואה עתיקה זו היא העובדה כי ישנן בעיות שלרפואה המודרנית אין פתרון עליהן או שהפתרון אינו אפקטיבי מספיק. תפקידה של הרפואה הסינית היא לתת מענה למגוון רחב של בעיות רפואיות, בין אם בתור טיפול עצמאי או בתור טיפול נלווה לטיפול קונבנציונלי.

על מה מתבססת הרפואה הסינית?

תחילת התפתחותה של התורה הסינית העתיקה מגיעה הרחק עד לתקופת האבן, שם החלו להשתמש בצמחי מרפא. עם השנים התפתחה התורה וענפי הטיפול שבה, אשר כולם מבוססים על אותה אמונה עתיקה. הסינים מאמינים כי על גוף האדם לחיות עם הטבע כאחד, להשתלב בהרמוניה איתו ועם השינויים שבו. כל שיטות הטיפול הסיניות מתבססות על העובדה כי לגוף יש יכולת לרפא את עצמו בעזרת הכוונה של מטפל. הסינים גילו כי תפקידן של בעיות רפואיות הוא לאותת לאדם על בעיות אחרות הקשורות לגופו ולנפשו. תפקידו של המטפל הוא לזהות את שורש הבעיה שעליה מצביעים הסימפטומים של המחלה. לאחר זיהוי נכון של שורש המחלה, המטפל מביא את הגוף והנפש לאיזון שלבסוף יעלים את הגורם לבעיה.

מהן שיטות הטיפול המתבססות על התורה הסינית?

תחת אותה אמונה סינית התפתחו שיטות טיפול רבות אשר כולן מושתתות על אותו בסיס. מספר הענפים הינו רב, נפרט בקצרה על הראשיים שבהם:

דיקור סיני (אקופונקטורה): שיטת הדיקור הסינית הינה בת 2000 שנה. בטיפול זה המטפל משתמש במחטים דקות ועמידות ודוקר את המטופל בנקודות מפתח שונות בגופו. ישנן כ-365 נקודות דיקור מרכזיות אשר כל אחת מהן משפיעה על מערכת שונה בגוף האדם. הדיקור נועד לריפוי ומניעת מחלות, שחרור כאבי שרירים, הורדת מתח פיזי ונפשי ואף לשיפור הפוריות.

צמחי מרפא (הרבליזם): ישנן עדויות לשימוש בצמחי מרפא מלפני כ-60,000 שנה. הצמחים יכולים להיות פירות, אבקות יבשות, תמציות, פטריות ופרחים רגילים. לצמחים יכולת ריפוי מופלאה כאשר לכל אחד סגולה ייחודית משלו. צמחי המרפא נועדו לטפל ולמנוע מחלות נפוצות. ההרבליזם נמצא כה יעיל כך שלעיתים רופאים מודרנים מצמידים טיפול בצמחי מרפא בנלווה לטיפולם הקונבנציונלי.

צ'י קונג: הצ'י קונג הינה אמנות תנועה אותה מתרגלים מליוני סינים בפארקים ובחופים מדי יום. לאחר למידה ניתן לבצע את התרגילים לבד, מתי שרוצים והיכן שרוצים. התרגילים משלבים פעילות שרירים קלה יחד עם מדיטציה והתוצאה היא חיזוק השרירים והקלה במתח הנפשי והפיזי. הצ'י קונג מתאים לאלו הרוצים לשמור על רמת איזון אנרגטית טובה ויחד עם זאת לתחזק את הגוף. הקפדה על ביצוע התרגילים באופן סדיר ותקין יכולה להקל על כאבי שרירים, כאבי גב ואפילו כאבי מפרקים. יחד עם תחזוקת הגוף, הצ'י קונג ידוע גם כמזרז ריפוי ממחלות ומשפר את אחוזי ההחלמה ולכן לפעמים נדרש כטיפול נלווה לטיפול קונבנציונלי.

התורה המורכבת שפיתחו הסינים גרמה להיוולדות של שיטות טיפול שונות ומגוונות, כל שיטה מתאימה לבעיה ולאדם אחר. בעת חיפוש הטיפול המתאים עבורך כדאי שתתייעץ עם מטפל מומחה שימליץ ויתאים לך את הטיפול המושלם.


נכתב ע"י שי בקליניק, מדקר סיני מוסמך בעל מרפאת דיקור סיני בירושלים מודיעין והסביבה 

תגיות: דיקור סיני, רפואה משלימה, רפואה סינית, צמחי מרפא סיניים
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה